The Eicher Pro 8035XM truck is powered by a VEDX8 Common Rail that produces 350 hp. The Pro 8035XM offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Eicher Pro 8035XM start at Rs 64,96,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 350 hp |
| GVM | 35000 kg |
| Wheel Base | 5285 mm |
| Engine | VEDX8 Common Rail |
| Fuel Tank | 315 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
64,96,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
64,97,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
64,98,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
64,99,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 350 hp |
| Displacement (cc) | 7698 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 315 Ltr |
| Engine | VEDX8 Common Rail |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 1350 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 75 % |
| Max Speed (km/h) | 60 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 10550 |
| Overall Length (mm) | 9090 |
| Overall Width (mm) | 2580 |
| Overall Height (mm) | 3752 |
| Ground Clearance (mm) | 308 |
| Wheelbase (mm) | 5285 mm |
| Axle Configuration | 8x4 |
| Size (Cu. M) | 18 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 35000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | NA |
| Gear Box | 9-Speed |
| Clutch | 430 mm Pull Type single dry plate |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | Optional |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | S-Cam dual line brakes |
| Front Axle | Heavy-duty forged i-beam, reverse elliot type axle with stabilizer bar |
| Front Suspension | Parabolic suspension |
| Rear Axle | Hub reduction tandem axle with two stage differential lock |
| Rear Suspension | Bogie Suspension |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Rock body |
| Cabin Type | Day and Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 12 |
| Rear Tyre | 12x20 |
| Front Tyre | 12x20 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 24V - 120Ah |
| Fog Lights | - |