The Eicher Pro 2110XP Plus truck is powered by a E494 4 Valve 3.8 Litre TCI CRS that produces 160 hp. The Pro 2110XP Plus offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Eicher Pro 2110XP Plus start at Rs 22,38,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 160 hp |
| GVM | 14052 kg |
| Wheel Base | 5150 mm |
| Engine | E494 4 Valve 3.8 Litre TCI CRS |
| Fuel Tank | 425 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
22,38,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
22,43,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
22,45,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 160 hp |
| Displacement (cc) | 3800 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 425 Ltr |
| Engine | E494 4 Valve 3.8 Litre TCI CRS |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 500 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 7 kmpl |
| Gradeability (%) | 25 % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 10000 |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | 250 |
| Wheelbase (mm) | 5150 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 7360 |
| Width {mm (ft.)} | 2287 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 14052 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 9636 |
| Gear Box | 7-Speed |
| Clutch | 330 mm |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | Yes |
| Navigation System | No |
| Telematics | Optional |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air brakes (drum) |
| Front Axle | Forged "I" beam reverse Elliot type |
| Front Suspension | Semi elliptical laminated leaves with helper |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Semi Elliptical leaf spring with Helper springs, |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 8.25R20 |
| Front Tyre | 8.25R20 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 12V - 100Ah |
| Fog Lights | - |