The Eicher Pro 2050 truck is powered by a E366 4 Valve 2 Litre CRS that produces 100 hp. The Pro 2050 offers a payload capacity of 2560 Kgs. Prices for the Eicher Pro 2050 start at Rs 13,23,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 100 hp |
| GVM | 5400 kg |
| Wheel Base | 2935 mm |
| Engine | E366 4 Valve 2 Litre CRS |
| Fuel Tank | 60 Ltr |
| PayLoad | 2560 Kgs |
|
13,23,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 100 hp |
| Displacement (cc) | 2000 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 60 Ltr |
| Engine | E366 4 Valve 2 Litre CRS |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 285 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 11 kmpl |
| Gradeability (%) | 35 % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 3 |
| Turning Radius (mm) | 5750 |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | 190 |
| Wheelbase (mm) | 2935 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 3691 (12.1) |
| Width {mm (ft.)} | 2002 (6.6) |
| Transmission | Hybrid gear shift lever |
| Payload (Kgs) | 2560 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 5400 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | 280 mm |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | Yes |
| Navigation System | No |
| Telematics | Optional |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Hydraulic Brakes (drum) |
| Front Axle | Forged I Beam - Reverse Elliot Type |
| Front Suspension | Grease free semi elliptical leaves (with anti roll bars) |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Grease free semi elliptical leaves (with anti roll bars) |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 7.50X16-16PR |
| Front Tyre | 7.50X16-16PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 12V - 100Ah |
| Fog Lights | - |