The BharatBenz 4828R truck is powered by a OM 926 that produces 281 hp. The 4828R offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the BharatBenz 4828R start at Rs 56,84,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 281 hp |
| GVM | 47500 kg |
| Wheel Base | 6575 mm |
| Engine | OM 926 |
| Fuel Tank | 330 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
56,84,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 281 hp |
| Displacement (cc) | 7200 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 330 Ltr |
| Engine | OM 926 |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 1100 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 26.80% % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 24000 |
| Battery Capacity | 120Ah |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 11492 |
| Overall Width (mm) | 2490 |
| Overall Height (mm) | 2985 |
| Ground Clearance (mm) | 178 |
| Wheelbase (mm) | 6575 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 47500 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 8 Speed |
| Clutch | Single Dry Plate,Hydraulic Control |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | - |
| Navigation System | - |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | - |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | - |
| Brakes | Pneumatically foot operated dual line brakes |
| Front Axle | IF7.0 |
| Front Suspension | Parabolic Leaf Spring |
| Rear Axle | RA1 : RS440+RA2 : IT 14 |
| Rear Suspension | New Parabolic bogie |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable body |
| Cabin Type | Day and Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 16 |
| Rear Tyre | 295/90R20 |
| Front Tyre | 295/90R20 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 24V |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |