The BharatBenz 3528CM truck is powered by a OM926 that produces 281 hp. The 3528CM offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the BharatBenz 3528CM start at Rs 60,96,320 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 281 hp |
| GVM | 35000 kg |
| Wheel Base | 5175 mm |
| Engine | OM926 |
| Fuel Tank | 215 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
60,96,320 Ex-Showroom Price
|
|
|
64,59,925 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 281 hp |
| Displacement (cc) | 7200 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 215 Ltr |
| Engine | OM926 |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 1100 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 51.4 % |
| Max Speed (km/h) | 60 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 11550 |
| Overall Length (mm) | 8085 |
| Overall Width (mm) | 2490 |
| Overall Height (mm) | 2962 |
| Ground Clearance (mm) | 359 |
| Wheelbase (mm) | 5175 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Size (Cu. M) | 18 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 35000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | NA |
| Gear Box | 9-Speed |
| Clutch | 430 mm Single dry plate hydraulic control |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Pneumatic foot operated dual line brakes |
| Front Axle | IF 7.5 |
| Front Suspension | Parabolic type leaf spring with 2 hydraulic shock absorbers |
| Rear Axle | RA 1 MT 610 |
| Rear Suspension | Bogie Suspension |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Scoop Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 12 |
| Rear Tyre | 12x20 -20 PR |
| Front Tyre | 12x20 -20 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 24V 120Ah |
| Fog Lights | - |