The BharatBenz 3523RT truck is powered by a 0M 926 that produces 241 hp. The 3523RT offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the BharatBenz 3523RT start at Rs 0 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 241 hp |
| GVM | 35000 kg |
| Wheel Base | 5775 mm |
| Engine | 0M 926 |
| Fuel Tank | 380 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 241 hp |
| Displacement (cc) | 7200 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 380 Ltr |
| Engine | 0M 926 |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS6 |
| Max Torque | 850Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 19.2 % |
| Max Speed (km/h) | 60 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 21600 |
| Range | - |
| Battery Capacity | 120 Ah |
| Type Of Motor | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 2585 |
| Overall Width (mm) | 2490 |
| Overall Height (mm) | 2965 |
| Ground Clearance (mm) | 230 |
| Wheelbase (mm) | 5775 mm |
| Axle Configuration | 8x2 |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | - |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Height {mm (ft.)} | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 35000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 8787 |
| Gear Box | 6 speed |
| Clutch | 395mm Dia, Single plate, Dry type |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power steering- Hydraulic Telescopic and Tilt type |
| A/C | - |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | - |
| Tiltable Steering | - |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | - |
| Seating Capacity | - |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | - |
| Brakes | Fully air S-cam, Dual Circuit |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Parabolic |
| Rear Axle | RS440+, IT10 |
| Rear Suspension | Balancer |
| ABS | - |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | - |
| Number Of Tyre | 14 |
| Rear Tyre | 295/90R20 |
| Front Tyre | 295/90R20 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 24V |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |