The BharatBenz 1015R Plus truck is powered by a 4D34i that produces 147 hp. The 1015R Plus offers a payload capacity of 5624 Kgs. Prices for the BharatBenz 1015R Plus start at Rs 17,46,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 147 hp |
| GVM | 10700 kg |
| Wheel Base | 3360 mm |
| Engine | 4D34i |
| Fuel Tank | 171 Ltr |
| PayLoad | 5624 Kgs |
|
17,46,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
19,12,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
19,15,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
19,15,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 147 hp |
| Displacement (cc) | 3900 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 171 Ltr |
| Engine | 4D34i |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 460 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 8 kmpl |
| Gradeability (%) | 37.64 % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 6700 |
| Overall Length (mm) | 6380 |
| Overall Width (mm) | 2135 |
| Overall Height (mm) | 2420 |
| Ground Clearance (mm) | 205 |
| Wheelbase (mm) | 3360 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 5624 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 10700 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 6-Speed |
| Clutch | Single dry plate, Hydraulic control 362 mm |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | Optional |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | Optional |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | IF 3.6 |
| Front Suspension | Multileaf spring |
| Rear Axle | DANA S130 |
| Rear Suspension | Multileaf spring |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 235/75 R17.5 |
| Front Tyre | 235/75 R17.5 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 24V 75 Ah |
| Fog Lights | - |