The Bajaj Maxima C truck is powered by a 4 Stroke Spark Igntion Forced air cooled DTSi that produces 9 hp. The Maxima C offers a payload capacity of 619 Kgs. Prices for the Bajaj Maxima C start at Rs 2,83,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 9 hp |
| GVM | 1250 kg |
| Wheel Base | 2125 mm |
| Engine | 4 Stroke Spark Igntion Forced air cooled DTSi |
| Fuel Tank | 40(5.6kg) Ltr |
| PayLoad | 619 Kgs |
|
2,83,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
2,84,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 9 hp |
| Displacement (cc) | 236.2 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 40(5.6kg) Ltr |
| Engine | 4 Stroke Spark Igntion Forced air cooled DTSi |
| Fuel Type | CNG |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 16.5 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 30 kmpl |
| Gradeability (%) | 18 % |
| Max Speed (km/h) | 50 |
| Engine Cylinders | 1 |
| Turning Radius (mm) | 7600 |
| Overall Length (mm) | 3230 |
| Overall Width (mm) | 1493 |
| Overall Height (mm) | 1818 |
| Ground Clearance (mm) | 195 |
| Wheelbase (mm) | 2125 mm |
| Axle Configuration | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 619 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 1250 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 563 |
| Gear Box | 4-Speed |
| Clutch | Wet, Multiplate |
| Power Steering | No |
| Steering | Handle Bar |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | No |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | - |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Hydraulic Drum Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | - |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | - |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 3 |
| Rear Tyre | 4.50 x 10 |
| Front Tyre | 4.50 x 10 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 12 V, 32 Ah |
| Fog Lights | - |