The Ashok Leyland Partner 6 Tyre truck is powered by a ZD30 Diesel Engine with DDTi (Double Overhead Camshaft, Common Rail, Direct Injection, Turbo Intercooled) that produces 140 hp. The Partner 6 Tyre offers a payload capacity of 4579 Kgs. Prices for the Ashok Leyland Partner 6 Tyre start at Rs 13,85,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 140 hp |
| GVM | 7490 kg |
| Wheel Base | 3955 mm |
| Engine | ZD30 Diesel Engine with DDTi (Double Overhead Camshaft, Common Rail, Direct Injection, Turbo Intercooled) |
| Fuel Tank | 90 Ltr |
| PayLoad | 4579 Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
13,85,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
14,32,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
14,44,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
14,99,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 140 hp |
| Displacement (cc) | - cc |
| Fuel Tank (Litres) | 90 Ltr |
| Engine | ZD30 Diesel Engine with DDTi (Double Overhead Camshaft, Common Rail, Direct Injection, Turbo Intercooled) |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 360 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Mileage | 8.5 kmpl |
| Gradeability (%) | 32 % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 6800 |
| Battery Capacity | 1 x 75 AH |
| Type Of Motor | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 7085 |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | 2870 |
| Ground Clearance (mm) | 221 |
| Wheelbase (mm) | 3955 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 5275 |
| Width {mm (ft.)} | 2209 |
| Height {mm (ft.)} | 1830 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 4579 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 7490 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5 Forward + 1 Reverse |
| Clutch | 310 Diameter, Diaphragm Push Type,Single Dry Plate,Hydraulic actuated |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| Tiltable Steering | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | Yes |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Heavy duty Axle |
| Front Suspension | Parabolic,overslung suspension with double acting shock absorbers |
| Rear Axle | Heavy duty axle |
| Rear Suspension | Semi elliptic main overslung suspension with double acting shock absorbers |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Box body (Also avilable CBC option) |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 7.50X16, 16PR |
| Front Tyre | 7.50X16, 16PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | - |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |