The Ashok Leyland Ecomet 1615 HE truck is powered by a H Series with i-Gen6 that produces 150 hp. The Ecomet 1615 HE offers a payload capacity of . Prices for the Ashok Leyland Ecomet 1615 HE start at Rs 23,23,566 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 150 hp |
| GVM | NA |
| Wheel Base | 5200 mm |
| Engine | H Series with i-Gen6 |
| Fuel Tank | 185 Ltr |
| PayLoad | NA |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,23,566 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,23,566 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,23,566 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,62,767 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,86,545 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,86,545 Ex-Showroom Price
|
|
|
24,30,694 Ex-Showroom Price
|
|
|
24,53,566 Ex-Showroom Price
|
|
|
24,77,866 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 150 hp |
| Displacement (cc) | 3839 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 185 Ltr |
| Engine | H Series with i-Gen6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-IV |
| Max Torque | 450 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Mileage | 6.5 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | - |
| Torque | - |
| Battery Capacity | - |
| Type Of Motor | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | 232 |
| Wheelbase (mm) | 5200 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | 6768 (21) |
| Width {mm (ft.)} | 2260 |
| Height {mm (ft.)} | 1105 |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Forged I section - reverse elliot type |
| Front Suspension | Semi-elliptical multileaf |
| Rear Axle | Fully floating single speed,hypoid,RAR 6.17 |
| Rear Suspension | Semi - elliptic multileaf New Suspension with more leaves |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Box body |
| Cabin Type | Day and Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 9.00 R 20 16 PR |
| Front Tyre | 9.00 R 20 16 PR |