The Ashok Leyland Dost+ truck is powered by a 1.5 L, i-GEN 6 Technology Diesel Engine that produces 80 hp. The Dost+ offers a payload capacity of 1500 Kgs. Prices for the Ashok Leyland Dost+ start at Rs 7,75,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 80 hp |
| GVM | 2805 kg |
| Wheel Base | 2510 mm |
| Engine | 1.5 L, i-GEN 6 Technology Diesel Engine |
| Fuel Tank | 40 Ltr |
| PayLoad | 1500 Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
7,75,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
8,25,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 80 hp |
| Displacement (cc) | 1478 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 40 Ltr |
| Engine | 1.5 L, i-GEN 6 Technology Diesel Engine |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 190 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | 17.6 |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 19.6 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 3 |
| Turning Radius (mm) | - |
| Overall Length (mm) | 4630 |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | 1900 |
| Ground Clearance (mm) | 190 |
| Wheelbase (mm) | 2510 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 2645 |
| Width {mm (ft.)} | 1620 |
| Height {mm (ft.)} | 380 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 1500 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 2805 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | NA |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | 240 mm Diameter,diaphragm,single dry plate mechanical cable operated |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Hydraulic Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Rigid suspension with parabolic leaf and double-acting shock absorber |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Semi elliptical leaf spring with double-acting shock absorber |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 195 R15 LT 8 PR |
| Front Tyre | 195 R15 LT 8 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Fog Lights | Yes |