The Ashok Leyland DOST CNG truck is powered by a 1.5L 3-Cylinder CNG that produces 45 hp. The DOST CNG offers a payload capacity of 1208 Kgs. Prices for the Ashok Leyland DOST CNG start at Rs 7,79,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 45 hp |
| GVM | 2545 kg |
| Wheel Base | 2350 mm |
| Engine | 1.5L 3-Cylinder CNG |
| Fuel Tank | 120 Ltr |
| PayLoad | 1208 Kgs |
|
7,79,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
7,99,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 45 hp |
| Displacement (cc) | 1478 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 120 Ltr |
| Engine | 1.5L 3-Cylinder CNG |
| Fuel Type | CNG |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 105 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 320 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 3 |
| Turning Radius (mm) | 11700 |
| Overall Length (mm) | 4485 |
| Overall Width (mm) | 1620 |
| Overall Height (mm) | 1845 |
| Ground Clearance (mm) | 177 |
| Wheelbase (mm) | 2350 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 2500 (8.2) |
| Width {mm (ft.)} | 1620 (5.3) |
| Height {mm (ft.)} | 380 (1.25) |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 1208 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 2545 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | NA |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | Diaphragm, Single dry plate, Pot type, Mechanical cable Operated |
| Power Steering | No |
| Steering | Manual Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Hydraulic Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | RFS (Rigid Suspension with Parabolic Leaf and double acting Shock absorber) |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Semi elliptic over slung suspension |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 185 R14 LT 8 PR |
| Front Tyre | 185 R14 LT 8 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Fog Lights | Optional |