The Ashok Leyland BOSS 1215 HB truck is powered by a H series Common Rail System with iGen6 Technology that produces 150 hp. The BOSS 1215 HB offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Ashok Leyland BOSS 1215 HB start at Rs 20,66,512 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 150 hp |
| GVM | 11990 kg |
| Wheel Base | 3900 mm |
| Engine | H series Common Rail System with iGen6 Technology |
| Fuel Tank | 208 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
20,66,512 Ex-Showroom Price
|
|
|
20,66,512 Ex-Showroom Price
|
|
|
20,66,512 Ex-Showroom Price
|
|
|
20,66,512 Ex-Showroom Price
|
|
|
20,96,226 Ex-Showroom Price
|
|
|
21,17,899 Ex-Showroom Price
|
|
|
21,96,226 Ex-Showroom Price
|
|
|
21,96,226 Ex-Showroom Price
|
|
|
21,96,226 Ex-Showroom Price
|
|
|
22,22,899 Ex-Showroom Price
|
|
|
22,22,899 Ex-Showroom Price
|
|
|
22,22,899 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 150 hp |
| Displacement (cc) | 3839 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 208 Ltr |
| Engine | H series Common Rail System with iGen6 Technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 450 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 7 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 13570 |
| Overall Length (mm) | 7253 |
| Overall Width (mm) | 2220 |
| Overall Height (mm) | 2640 |
| Ground Clearance (mm) | 260 |
| Wheelbase (mm) | 3900 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 7328 (17) |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 11990 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 6-Speed |
| Clutch | 330 diameter single plate dry type |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Forged I section - reverse elliot type |
| Front Suspension | Parabolic leaf springs, shock absorbers with ARB |
| Rear Axle | Fully floating single speed rear axle , hypoid , RAR 5.71 |
| Rear Suspension | Semi-elliptical suspension |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 8.25R20 16PR |
| Front Tyre | 8.25R20 16PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Electricals | 12 V, 120 AH |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Alternator (Amps) | 90 A |
| Fog Lights | - |