The Ashok Leyland 5525 truck is powered by a A series CRS with iGen6 Technology that produces 250 hp. The 5525 offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Ashok Leyland 5525 start at Rs 39,14,496 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 250 hp |
| GVM | 55000 kg |
| Wheel Base | 3900 mm |
| Engine | A series CRS with iGen6 Technology |
| Fuel Tank | 375 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
39,14,496 Ex-Showroom Price
|
|
|
39,14,496 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 250 hp |
| Displacement (cc) | 5300 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 375 Ltr |
| Engine | A series CRS with iGen6 Technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 900 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 7150 |
| Overall Length (mm) | 6900 |
| Overall Width (mm) | 2570 |
| Overall Height (mm) | 3110 |
| Ground Clearance (mm) | NA |
| Wheelbase (mm) | 3900 mm |
| Axle Configuration | 6x4 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 55000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | NA |
| Gear Box | 9-Speed |
| Clutch | 395 mm dia - Single dry plate, ceramic clutch with air assisted hydraulic booster |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Optional |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | Optional |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Forged I section - reverse elliot type Optional : Unitized wheel bearings /anti roll bar |
| Front Suspension | Semi-elliptic multi leaf Optional : Parabolic springs |
| Rear Axle | Fully floating single speed rear axle, RAR: 6.17 :1 Optional : Unitized wheel bearings |
| Rear Suspension | Non-reactive suspension with Bogie suspension (optional) |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable body |
| Cabin Type | Day and Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 10 |
| Rear Tyre | 295/90R20 - 16 PR |
| Front Tyre | 295/90R20 - 16 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Electricals | 24 V, 120 AH |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Fog Lights | - |