The Ashok Leyland 4825 Tipper 10x4 Bogie Suspension truck is powered by a A Series CRS that produces 250 hp. The 4825 Tipper 10x4 Bogie Suspension offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Ashok Leyland 4825 Tipper 10x4 Bogie Suspension start at Rs 43,71,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 250 hp |
| GVM | 47500 kg |
| Wheel Base | 6600 mm |
| Engine | A Series CRS |
| Fuel Tank | 300 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
43,71,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 250 hp |
| Displacement (cc) | - cc |
| Fuel Tank (Litres) | 300 Ltr |
| Engine | A Series CRS |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 900 Nm |
| Acceleration | No |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 26.6 % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Engine Cylinders | - |
| Turning Radius (mm) | - |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | - |
| Wheelbase (mm) | 6600 mm |
| Axle Configuration | 10x4 |
| Size (Cu. M) | 29 |
| Length {mm (ft.)} | - |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Height {mm (ft.)} | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 47500 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 9-Speed |
| Clutch | 395MM Dia, Ceramic Plate , Axial spring with clutch booster |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Optional |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | - |
| Tiltable Steering | - |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | FA99 Forged I section - Reverse Elliot type |
| Front Suspension | Semi-elliptic multi leaf, Optional Parabolic, 90mm Spring width |
| Rear Axle | Fully floating single speed rear axle, Hypoid differential RAR: 6.5:1 |
| Rear Suspension | 38T Heavy Duty Bogie |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Rock and Scoop body |
| Cabin Type | Day and Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | - |
| Number Of Tyre | 16 |
| Rear Tyre | 295/90R20 Optional(295/95D20 /11x20 16PR /11R20 16PR) |
| Front Tyre | 295/90R20 Optional(295/95D20 /11x20 16PR /11R20 16PR) |
| No. Of Axles | No |
| Axle Types | No |
| Body Brakes | No |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | No |
| Electricals | No |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | No |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | No |
| Battery(Volts) | 150 AH 2x12V |
| Alternator (Amps) | 85 |
| Fog Lights | No |