The Ashok Leyland 4220 4x2 Tractor truck is powered by a H series with i-Gen 6 technology that produces 197 hp. The 4220 4x2 Tractor offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Ashok Leyland 4220 4x2 Tractor start at Rs 0 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 197 hp |
| GVM | 41500 kg |
| Wheel Base | 3400 mm |
| Engine | H series with i-Gen 6 technology |
| Fuel Tank | 375 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 197 hp |
| Displacement (cc) | - cc |
| Fuel Tank (Litres) | 375 Ltr |
| Engine | H series with i-Gen 6 technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 700 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 12600 |
| Range | - |
| Battery Capacity | - |
| Type Of Motor | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 5950 |
| Overall Width (mm) | 2570 |
| Overall Height (mm) | 2987 |
| Ground Clearance (mm) | - |
| Wheelbase (mm) | 3400 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | - |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Height {mm (ft.)} | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 41500 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 6 speed |
| Clutch | 380 mm dia – Single dry plate, ceramic clutch with air assisted hydraulic booster |
| Steering | - |
| A/C | - |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | - |
| Tiltable Steering | - |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | No |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Full air dual line brakes with ABS |
| Front Axle | Forged I section – Reverse Elliot type Optional : Unitized wheel bearings |
| Front Suspension | Parabolic springs Optional : Semi elliptic multi leaf. |
| Rear Axle | Fully floating single speed rear axle Optional : Unitized wheel bearings |
| Rear Suspension | Semi elliptic multi leaf with parabolic helper springs |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | - |
| Chassis Type | Chassis with Cowl |
| Body Option | Customizable body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | - |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 295/90R20 – 16 PR |
| Front Tyre | 295/90R20 – 16 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | 120AH |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 24 V |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |