The Ashok Leyland 4125 8x2 DTLA MAV truck is powered by a A Series CRS with i-Gen6 technology that produces 250 hp. The 4125 8x2 DTLA MAV offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Ashok Leyland 4125 8x2 DTLA MAV start at Rs 38,87,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 250 hp |
| GVM | 40500 kg |
| Wheel Base | 6000 mm |
| Engine | A Series CRS with i-Gen6 technology |
| Fuel Tank | 375 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
38,87,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 250 hp |
| Displacement (cc) | 5300 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 375 Ltr |
| Engine | A Series CRS with i-Gen6 technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 900 Nm |
| Acceleration | No |
| Mileage | 4.25 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 20730 |
| Overall Length (mm) | 10960 |
| Overall Width (mm) | 2570 |
| Overall Height (mm) | 3177 |
| Ground Clearance (mm) | - |
| Wheelbase (mm) | 6000 mm |
| Axle Configuration | 8x2 |
| Size (Cu. M) | No |
| Length {mm (ft.)} | 8690 |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Height {mm (ft.)} | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 40500 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 8-Speed |
| Clutch | 395mm diameter- single dry plate, ceramic clutch with hydraulic air assisted booster |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Optional |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Forged I section- reverse Elliot type (Optional) unitized wheel bearings/ anti-roll bar |
| Front Suspension | semi-elliptic multi leaf/ parabolic springs (optional) |
| Rear Axle | Fully floating single speed rear axle (Optional) unitized wheel bearings |
| Rear Suspension | NRS suspension Slipper ended suspension (optional) |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day and Slepper Cabin |
| Tiltable Cabin | - |
| Number Of Tyre | 14 |
| Rear Tyre | 295/ 90R20- 16 PR |
| Front Tyre | 295/ 90R20- 16 PR |
| No. Of Axles | No |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | No |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | No |
| Electricals | No |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | No |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | No |
| Battery(Volts) | 24 V/ 120 AH- 150 AH |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | No |