The Ashok Leyland 3532 Tipper 8x4 truck is powered by a A-Series,CRS with i-Gen6 technology that produces 320 hp. The 3532 Tipper 8x4 offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Ashok Leyland 3532 Tipper 8x4 start at Rs 58,10,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 320 hp |
| GVM | 28000 kg |
| Wheel Base | 5250 mm |
| Engine | A-Series,CRS with i-Gen6 technology |
| Fuel Tank | 300 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
58,10,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
60,10,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 320 hp |
| Displacement (cc) | 8000 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 300 Ltr |
| Engine | A-Series,CRS with i-Gen6 technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 1200 Nm |
| Acceleration | No |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 48.1 % |
| Max Speed (km/h) | 60 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 18940 |
| Engine Displacement | - |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | Yes |
| Wheelbase (mm) | 5250 mm |
| Axle Configuration | 8x4 |
| Size (Cu. M) | 19 |
| Length {mm (ft.)} | - |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Height {mm (ft.)} | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 28000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 9-Speed |
| Clutch | 430mm, Single dry plate, Organic clutch, Air assisted Hydraulic Booster |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | 10T Zero Drop axle |
| Front Suspension | Parabolic leaf spring with shock absorbers and anti-roll bar |
| Rear Axle | Hub reduction axle with RAR 7.2:1 |
| Rear Suspension | Inverted semi elliptical tandem, HD bogie, 1500mm Span |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Rock/Scoop Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 12 |
| Rear Tyre | 12x20 ML |
| Front Tyre | 12x20 ML |
| No. Of Axles | No |
| Axle Types | No |
| Body Brakes | No |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | No |
| Electricals | - |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | No |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | No |
| Battery(Volts) | - |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | No |