The Ashok Leyland 3520 8x2 Twin Steering MAV truck is powered by a H series CRS with iGen6 Technology that produces 200 hp. The 3520 8x2 Twin Steering MAV offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Ashok Leyland 3520 8x2 Twin Steering MAV start at Rs 35,55,968 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 200 hp |
| GVM | 35000 kg |
| Wheel Base | 6000 mm |
| Engine | H series CRS with iGen6 Technology |
| Fuel Tank | 375 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
35,55,968 Ex-Showroom Price
|
|
|
35,70,560 Ex-Showroom Price
|
|
|
35,83,360 Ex-Showroom Price
|
|
|
35,83,360 Ex-Showroom Price
|
|
|
36,30,976 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 200 hp |
| Displacement (cc) | 5660 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 375 Ltr |
| Engine | H series CRS with iGen6 Technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 700 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 4.5 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 10800 |
| Overall Length (mm) | 9710 |
| Overall Width (mm) | 2570 |
| Overall Height (mm) | 3165 |
| Ground Clearance (mm) | - |
| Wheelbase (mm) | 6000 mm |
| Axle Configuration | 8x2 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 35000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 6-Speed |
| Clutch | 380 mm dia - Single dry plate, organic clutch with air assisted hydraulic booster |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Optional |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | Optional |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Forged I section - Reverse Elliot type Optional Unitized wheel bearings/Anti roll |
| Front Suspension | Semi-elliptic multi leaf/Parabolic springs (optional) |
| Rear Axle | Fully floating single speed rear axle, RAR 5.57/5.83 1 Optional Unitized wheel bearings |
| Rear Suspension | Non-reactive suspension with Slipper ended suspension (optional) |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Cowl & chassis/Cabin & chassis/FSD/HSD |
| Cabin Type | Day and Slpper Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 12 |
| Rear Tyre | 295/90R20 - 16 PR |
| Front Tyre | 295/90R20 - 16 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 24 V, 120 AH |
| Fog Lights | - |