The Ashok Leyland 2620 6X2 LA truck is powered by a H Series with i-Gen6 technology that produces 200 hp. The 2620 6X2 LA offers a payload capacity of 16750 Kgs. Prices for the Ashok Leyland 2620 6X2 LA start at Rs 30,15,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 200 hp |
| GVM | 25500 kg |
| Wheel Base | 5880 mm |
| Engine | H Series with i-Gen6 technology |
| Fuel Tank | 375 Ltr |
| PayLoad | 16750 Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
30,15,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
32,15,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 200 hp |
| Displacement (cc) | - cc |
| Fuel Tank (Litres) | 375 Ltr |
| Engine | H Series with i-Gen6 technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 700 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 5.25 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 22900 |
| Overall Length (mm) | 10960 |
| Overall Width (mm) | 2570 |
| Overall Height (mm) | M-2987/ U-3247/ N(WIM) - 3177 |
| Ground Clearance (mm) | - |
| Wheelbase (mm) | 5880 mm |
| Axle Configuration | 6x2 |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | 8700(28 ft) |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Height {mm (ft.)} | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 16750 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 25500 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 6-Speed |
| Clutch | 380mm dia single dry plate, ceramic clutch with air assisted hydraulic booster |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Optional |
| Cruise Control | - |
| Navigation System | - |
| Telematics | - |
| Tiltable Steering | - |
| Arm-rest | - |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | - |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Forged I section - Reverse Elliot type (Optional) Unitized wheel bearings/ Anti roll bar |
| Front Suspension | semi-elliptic multi leaf/ parabolic springs (optional) |
| Rear Axle | Fully floating, single speed rear axle, (Optional) unitized wheel bearings |
| Rear Suspension | Semi elliptic with helper springs |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cowl |
| Body Option | Customizable body |
| Cabin Type | - |
| Tiltable Cabin | - |
| Number Of Tyre | 8 |
| Rear Tyre | 295/ 90R20 - 16 PR |
| Front Tyre | 295/ 90R20 - 16 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 24V/120 AH |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |