The Amw 4923 TR truck is powered by a CuMmins - B 5.9 180 31, DI - TurboCharged after Cooled that produces 235. The 4923 TR offers a payload capacity of 36310 Kgs. Prices for the Amw 4923 TR start at Rs 27,60,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 235 |
| GVM | 44000 kg |
| Wheel Base | 3850 mm |
| Engine | CuMmins - B 5.9 180 31, DI - TurboCharged after Cooled |
| Fuel Tank | 400 Ltr |
| PayLoad | 36310 Kgs |
|
27,60,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 235 |
| Displacement (cc) | 5883 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 400 Ltr |
| Engine | CuMmins - B 5.9 180 31, DI - TurboCharged after Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-III |
| Max Torque | 836Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 23.9 % |
| Max Speed (km/h) | 60 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 4225 |
| Overall Length (mm) | 6610 |
| Overall Width (mm) | 2475 |
| Overall Height (mm) | 3050 |
| Ground Clearance (mm) | 284 |
| Wheelbase (mm) | 3850 mm |
| Axle Configuration | 6x4 |
| Size (Cu. M) | No |
| Length {mm (ft.)} | No |
| Width {mm (ft.)} | No |
| Height {mm (ft.)} | No |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 36310 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 44000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 7690 |
| Gear Box | 9-Speed |
| Clutch | Singledry Plate Coil Spring Type , Hydro Pneumatically Operated |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Adjustable Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | No |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Forged I Beam - Reverse Elliot Type |
| Front Suspension | Semi Elliptical Leaf Springs |
| Rear Axle | Fully Floating Rear Axle With Hypoid Bevel Gears For Forward Rear Axle & Heavy Duty Tubular Trailing Dummy Axle |
| Rear Suspension | Fully Articulated Inverted Semi Elliptical Leaf Springs On Tandem Bogie With Torque Rods |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Spring Actuated On Rear Axles |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Trailer Body |
| Cabin Type | Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 10 |
| Rear Tyre | 10.00 X 20 – 16PR |
| Front Tyre | 10 x 20 - 16PR |
| No. Of Axles | 3 |
| Axle Types | No |
| Body Brakes | Spring Actuated |
| Chassis | No |
| Landing Gear | No |
| Electricals | 24 V |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Fog Lights | Yes |