The Amw 2528 TP truck is powered by a CuMmins - 6 ISBe 230, DI - TurboCharged After Cooled that produces 267. The 2528 TP offers a payload capacity of 12050 Kgs. Prices for the Amw 2528 TP start at Rs 37,05,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 267 |
| GVM | 25000 kg |
| Wheel Base | 4300 mm |
| Engine | CuMmins - 6 ISBe 230, DI - TurboCharged After Cooled |
| Fuel Tank | 220 Ltr |
| PayLoad | 12050 Kgs |
|
37,05,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 267 |
| Displacement (cc) | 6700 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 220 Ltr |
| Engine | CuMmins - 6 ISBe 230, DI - TurboCharged After Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-III |
| Max Torque | 970Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 61 % |
| Max Speed (km/h) | 74 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 4405 |
| Overall Length (mm) | 7085 |
| Overall Width (mm) | 2370 |
| Overall Height (mm) | 2770 |
| Ground Clearance (mm) | 285 |
| Wheelbase (mm) | 4300 mm |
| Axle Configuration | 6x4 |
| Size (Cu. M) | 14 |
| Length {mm (ft.)} | No |
| Width {mm (ft.)} | No |
| Height {mm (ft.)} | No |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 12050 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 25000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 12950 |
| Gear Box | 9-Speed |
| Clutch | Singledry Plate Diaphragam Type , Hydro Pneumatically Operated |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Adjustable Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Forged I Section Reverse Elliot Type |
| Front Suspension | Semi Elliptical Leaf Springs |
| Rear Axle | Fully Floating Tandem Handle Hub Reduction Rear Axle , Both Driven By Hypoid Bevel Gears With InterAxle Difference Lock-Air Operated |
| Rear Suspension | Fully Articulated Inverted Semi Elliptical |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Spring Actuated On Rear Axles |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable |
| Cabin Type | Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 11.00 X 20 - 16 PR |
| Front Tyre | 11.00 X 20 - 16 PR |
| No. Of Axles | No |
| Axle Types | No |
| Body Brakes | Air Brakes |
| Chassis | No |
| Landing Gear | No |
| Electricals | 24 V |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Fog Lights | Yes |