The Swaraj 834 XM is powered by a 2592 cc 3-cylinder diesel engine that produces 35 hp and is paired to a transmission with 12 V 88 AH Gears.
| Cylinder | 3 |
| HP | 35 |
| Capacity | 2592 CC |
| Steering | Single Drop Arm |
| Clutch | Single Dry Plate clutch |
| Wheel | 2 WD |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| No. Of Cylinder | 3 |
| HP Category | 35 HP |
| Capacity CC | 2592 CC |
| Engine Rated RPM | 1800 RPM |
| Cooling | Water Cooled |
| Air Filter | 3 Stage Air Cleaning System With Cyclonic Pre-Cleaner |
| PTO HP | 29 |
| Clutch | Single Dry Plate clutch |
| Gear Box | 8 Forward + 2 Reverse |
| Battery | 12 V 88 AH |
| Alternator | starter motor |
| Forward Speed | 2.14 - 27.78 kmph |
| Reverse Speed | 2.68 - 10.52 kmph |
| Brakes | Dry Disc Brakes / OIB |
| Type | Mechanical Steering |
| Steering Column | Single Drop Arm |
| Type | Multi Speed PTO |
| RPM | 540 / 1000 |
| Capacity | 60 litre |
| Total Weight | 1845 KG |
| Wheel Base | 1930 MM |
| Overall Length | 3475 MM |
| Overall Width | 1705 MM |
| Ground Clearance | 380 MM |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| 3 Point Linkage | Automatic Depth Draft Control, Cat-I & II |
| Wheel Drive | 2 WD |
| Front | 6.00 x 16 |
| Rear | 12.4 x 28 / 13.6 x 28 |
| Accessories | Tools, Bumpher, Ballast Weight, Top Link, Canopy, Drawbar, Hitch |
| Additional Features | Oil Immersed Breaks, Adjustable Seat, High fuel efficiency, Mobile charger , Steering Lock |
| Warranty | 2000 Hours Or 2 Year |
| Status | Launched |
| Price | 5.30-5.60 Lac* |