The Swaraj 735 XM is powered by a 2734 cc 3-cylinder diesel engine that produces 35 hp and is paired to a transmission with 8 Forward + 2 Reverse Gears.
| Cylinder | 3 |
| HP | 35 |
| Capacity | 2734 CC |
| Steering | Single Drop Arm |
| Clutch | Single Dry Plate clutch |
| Wheel | 2 WD |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| No. Of Cylinder | 3 |
| HP Category | 35 HP |
| Capacity CC | 2734 CC |
| Engine Rated RPM | 1800 RPM |
| Cooling | Water Cooled |
| Air Filter | 3- Stage Oil Bath Type |
| PTO HP | 29.8 |
| Type | Constant Mesh |
| Clutch | Single Dry Plate clutch |
| Gear Box | 8 Forward + 2 Reverse |
| Battery | 12 V 88 AH |
| Alternator | Starter motor |
| Forward Speed | 2.30 - 27.80 kmph |
| Reverse Speed | 2.73 - 10.74 kmph |
| Brakes | Dry Disc Brakes |
| Type | Mechanical/Power Steering (optional) |
| Steering Column | Single Drop Arm |
| Type | Multi Speed PTO |
| RPM | 540 / 1000 |
| Capacity | 47 litre |
| Total Weight | 1895 KG |
| Wheel Base | 1950 MM |
| Overall Length | 3470 MM |
| Overall Width | 1695 MM |
| Ground Clearance | 395 MM |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| 3 Point Linkage | Automatic Depth and Draft Control I and II type implement pins. |
| Wheel Drive | 2 WD |
| Front | 6.00 x 16 |
| Rear | 12.4 x 28 / 13.6 x 28 |
| Accessories | Tools, Bumpher, Ballast Weight, Top Link, Canopy, Hitch, Drawbar |
| Additional Features | High fuel efficiency, Oil Immersed Breaks, Steering Lock |
| Warranty | 2000 Hours Or 2 Year |
| Status | Launched |