The Swaraj 735 FE is powered by a 2734 cc 3-cylinder diesel engine that produces 40 hp and is paired to a transmission with 8 Forward + 2 Reverse Gears.
| Cylinder | 3 |
| HP | 40 |
| Capacity | 2734 CC |
| Steering | Single Drop Arm |
| Clutch | Dual clutch |
| Wheel | 2 WD |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| No. Of Cylinder | 3 |
| HP Category | 40 HP |
| Capacity CC | 2734 CC |
| Engine Rated RPM | 1800 RPM |
| Cooling | Water Cooled |
| Air Filter | 3- Stage Oil Bath Type |
| PTO HP | 32.6 |
| Type | Single Dry Disc Friction Plate |
| Clutch | Dual clutch |
| Gear Box | 8 Forward + 2 Reverse |
| Battery | 12 V 88 Ah |
| Alternator | Starter motor |
| Forward Speed | 2.30 - 27.80 kmph |
| Reverse Speed | 2.73 - 10.74 kmph |
| Brakes | Oil immersed / Dry Disc Brakes |
| Type | Mechanical/Power Steering (optional) |
| Steering Column | Single Drop Arm |
| Type | Multi Speed PTO |
| RPM | 540 / 1000 |
| Capacity | 48 litre |
| Total Weight | 1845 KG |
| Wheel Base | 1930 MM |
| Overall Length | 3475 MM |
| Overall Width | 1705 MM |
| Ground Clearance | 380 MM |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| 3 Point Linkage | Automatic Depth and Draft Control, for Category-I and II type implement pins. |
| Wheel Drive | 2 WD |
| Front | 6.00 x 16 |
| Rear | 12.4 x 28 / 13.6 x 28 |
| Accessories | Tools, Bumpher, Ballast Weight, Top Link, Canopy, Drawbar, Hitch |
| Additional Features | High fuel efficiency, Mobile charger , Parking Breaks |
| Warranty | 2000 Hours Or 2 Year |
| Status | Launched |