The Swaraj 724 XM is powered by a 1824 cc 2-cylinder diesel engine that produces 25 hp and is paired to a transmission with 12 V 88 Ah Gears.
| Cylinder | 2 |
| HP | 25 |
| Capacity | 1824 CC |
| Steering | Single Drop Arm |
| Clutch | Standard Single dry disc friction plate |
| Wheel | 2 WD |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| No. Of Cylinder | 2 |
| HP Category | 25 HP |
| Capacity CC | 1824 CC |
| Engine Rated RPM | 1800 RPM |
| Cooling | Water Cooled With No Less Tank |
| Air Filter | 3 - Stage Oil Bath Type |
| PTO HP | 22.5 |
| Clutch | Standard Single dry disc friction plate |
| Gear Box | 8 Forward + 2 Reverse |
| Battery | 12 V 88 Ah |
| Alternator | Starter motor |
| Forward Speed | 2.19 - 27.78 kmph |
| Reverse Speed | 2.74 - 10.77 kmph |
| Brakes | Stanrad Dry Disc type / Oil Immersed Brake (Optional) |
| Type | Mechanical Steering |
| Steering Column | Single Drop Arm |
| Type | Multi Speed PTO |
| RPM | 540 / 1000 |
| Capacity | 35 litre |
| Total Weight | 1750 KG |
| Wheel Base | 1935 MM |
| Overall Length | 3320 MM |
| Overall Width | 1675 MM |
| Ground Clearance | 375 MM |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| 3 Point Linkage | Automatic Depth and Draft Control, I &andII type implement pins. |
| Wheel Drive | 2 WD |
| Front | 6.00 x 16 |
| Rear | 12.4 x 28 |
| Accessories | Tools, Bumpher, Ballast Weight, Top Link, Canopy, Drawbar, Hitch |
| Additional Features | High fuel efficiency, Steering Lock |
| Warranty | 2000 Hours Or 2 Year |
| Status | Launched |
| Price | 5.10-5.50 Lac* |