The Preet 955 is powered by a 3066 cc 3-cylinder diesel engine that produces 50 hp and is paired to a transmission with 16 Forward + 4 Reverse Gears.
| Cylinder | 3 |
| HP | 50 |
| Capacity | 3066 CC |
| Steering | Single Drop Arm |
| Clutch | Heavy Duty Dry Dual 280 mm cerametalic plates |
| Wheel | 2 WD |
| Lifting Capacity | 1800 kg |
| No. Of Cylinder | 3 |
| HP Category | 50 HP |
| Capacity CC | 3066 CC |
| Engine Rated RPM | 2200 RPM |
| Cooling | Water Cooled |
| Air Filter | Oil Bath /Dry Type (optional) |
| PTO HP | 42.5 |
| Type | Sliding Mesh |
| Clutch | Heavy Duty Dry Dual 280 mm cerametalic plates |
| Gear Box | 16 Forward + 4 Reverse |
| Battery | 12 V 75 AH |
| Alternator | 12 V 42 A |
| Forward Speed | 2.71 - 34.36 kmph |
| Reverse Speed | 3.79 - 14.93 kmph |
| Brakes | wet/dry type |
| Type | Power Steering |
| Steering Column | Single Drop Arm |
| Type | Multi Speed & Reverse |
| RPM | 540 with GPTO /RPTO |
| Capacity | 67 litre |
| Total Weight | 2100 KG |
| Wheel Base | 2150 MM |
| Ground Clearance | 475 MM |
| Lifting Capacity | 1800 kg |
| 3 Point Linkage | Automatic Depth & Draft Control |
| Wheel Drive | 2 WD |
| Front | 7.5 X 16 |
| Rear | 14.9 x 28 |
| Accessories | Tool, Toplink, Canopy, Hook, Bumpher, Drawbar |
| Additional Features | Power Steering. Heavy Duty Front Axle. Electronic Meter. 2400 KG Powerfull Lift. More Power in Less Fuel Consumption. Oil Immersed Breaks. Diffrent Steel Metal Body. Low Maintenance Cost. New Design. Extra Ordinary Graphics. Crystal Head Lights. Extra Leg Space. Multi Speed PTO & Reverse PTO. Dry Air Cleaner. Extra Radiator Coolant. Powder Coated Paint |
| Status | Launched |