The Powertrac Euro 45 is powered by a 2490 cc 3-cylinder diesel engine that produces 45 hp and is paired to a transmission with 8 Forward +2 Reverse Gears.
| Cylinder | 3 |
| HP | 45 |
| Capacity | 2490 CC |
| Steering | Single Drop Arm |
| Clutch | Dual / Single clutch |
| Wheel | 2 WD |
| Lifting Capacity | 1500 kg |
| No. Of Cylinder | 3 |
| HP Category | 45 HP |
| Capacity CC | 2490 CC |
| Engine Rated RPM | 2200 RPM |
| Cooling | Water Cooled |
| Air Filter | Oil Bath |
| PTO HP | 41 |
| Fuel Pump | Inline |
| Type | Constant Mesh with Center Shift/ side shift |
| Clutch | Dual / Single clutch |
| Gear Box | 8 Forward +2 Reverse |
| Battery | 12 v 75 Ah |
| Alternator | 12 V 36 A |
| Forward Speed | 29.2 kmph |
| Reverse Speed | 10.8 kmph |
| Brakes | Multi Plate Oil Immersed Disc Brake / Multi Plate Dry Disc Brake |
| Type | Balanced Power Steering / Mechanical |
| Steering Column | Single Drop Arm |
| Type | Single 540 / Dual |
| RPM | 540 @1800 / 1840 / 2150 |
| Capacity | 50 litre |
| Total Weight | 2000 KG |
| Wheel Base | 2010 MM |
| Overall Length | 3270 MM |
| Overall Width | 1750 MM |
| Ground Clearance | 400 MM |
| Turning Radius With Brakes | 3250 MM |
| Lifting Capacity | 1500 kg |
| 3 Point Linkage | ADDC, 1500 Kg at Lower links on Horizontal Position |
| Wheel Drive | 2 WD |
| Front | 6.00 x 16 |
| Rear | 13.6 X 28 |
| Accessories | Tools, Bumpher , Hook, Top Link , Canopy , Drawbar |
| Warranty | 5000 hours/ 5 Year |
| Status | Launched |