The Mahindra 585 DI Sarpanch is powered by a 4-cylinder diesel engine that produces 50 hp and is paired to a transmission with 8 Forward +2 Reverse Gears.
| Cylinder | 4 |
| HP | 50 |
| Capacity | NA |
| Steering | Re-Circulating ball and nut type |
| Clutch | Heavy Duty Diaphragm type - 280 mm clutch |
| Wheel | 2 WD |
| Lifting Capacity | 1640 Kg |
| No. Of Cylinder | 4 |
| HP Category | 50 HP |
| Engine Rated RPM | 2100 RPM |
| Cooling | Water Cooled |
| Air Filter | Cyclonic Pre - Cleaner with Oil Bath and paper filter twin combination |
| PTO HP | 45.5 |
| Fuel Pump | Inline |
| Torque | 197 NM |
| Type | Partial Constant Mesh / Full Constant Mesh (Optional) |
| Clutch | Heavy Duty Diaphragm type - 280 mm clutch |
| Gear Box | 8 Forward +2 Reverse |
| Battery | 12 V 88 AH |
| Alternator | 12 V 42 A |
| Forward Speed | 3.09 - 30.9 kmph |
| Reverse Speed | 4.05 - 11.9 kmph |
| Brakes | Dry Disk Brakes / Oil Immersed (Optional) |
| Type | Mechanical /Hydrostatic Type (optional) |
| Steering Column | Re-Circulating ball and nut type |
| Type | 6 Splines |
| RPM | 540 |
| Capacity | 56 litre |
| Total Weight | 2165 KG |
| Wheel Base | 1970 MM |
| Overall Length | 3380 MM |
| Ground Clearance | 365 MM |
| Lifting Capacity | 1640 Kg |
| 3 Point Linkage | CAT II inbuilt external check chain |
| Wheel Drive | 2 WD |
| Front | 6.00 x 16 |
| Rear | 14.9 x 28 |
| Accessories | Tool, Toplink, Canopy, Hook, Bumpher, Drawbar |
| Additional Features | High torque backup, High fuel efficiency, Mobile charger , Mobile charger |
| Warranty | 2000 Hours or 2 Year |
| Status | Launched |
| Price | 6.80-7.10 Lac* |