The Kubota MU5501 4WD is powered by a 2434 cc 4-cylinder diesel engine that produces 55 hp and is paired to a transmission with 8 Forward+ 4 Reverse Gears.
| Cylinder | 4 |
| HP | 55 |
| Capacity | 2434 CC |
| Steering | Power (Hydraulic double acting)Steering |
| Clutch | Double Clutch |
| Wheel | 4 WD |
| Lifting Capacity | 1800 - 2100 kg |
| No. Of Cylinder | 4 |
| HP Category | 55 HP |
| Capacity CC | 2434 CC |
| Engine Rated RPM | 2300 RPM |
| Cooling | Liquid Cooled |
| Air Filter | Dry Type, Dual Element |
| PTO HP | 46.8 |
| Fuel Pump | Inline |
| Type | Synchromesh |
| Clutch | Double Clutch |
| Gear Box | 8 Forward+ 4 Reverse |
| Battery | 12 V |
| Alternator | 40 Amp |
| Forward Speed | 3.0 - 31.0 kmph |
| Reverse Speed | 5.0 - 13.0 kmph |
| Brakes | Oil immersed Disc Brakes |
| Type | Power (Hydraulic double acting)Steering |
| Type | Independent, Dual PTO/Rev. PTO |
| RPM | STD : 540 @2300 ERPM, ECO : 750 @2200 ERPM, RPTO : 540R @2150 ERPM |
| Capacity | 65 litre |
| Total Weight | 2380 KG |
| Wheel Base | 2050 MM |
| Overall Length | 3250 MM |
| Overall Width | 1850 MM |
| Ground Clearance | 415 MM |
| Turning Radius With Brakes | 3000 MM |
| Lifting Capacity | 1800 - 2100 kg |
| 3 Point Linkage | Draft, position and response control |
| Wheel Drive | 4 WD |
| Front | 9.5 x 24 |
| Rear | 16.9 x 28 |
| Accessories | Tool, Toplink, Canopy, Hook, Bumpher, Drawbar |
| Additional Features | High Torque Backup , Mobile Charger , Synchromesh Transmission: smooth engaging. |
| Warranty | 5000 Hours / 5 Year |
| Status | Launched |