The Farmtrac 6055 Classic T20 is powered by a 3680 cc 4-cylinder diesel engine that produces 55 hp and is paired to a transmission with 8 Forward + 4 Reverse / 16 Forward + 4 Reverse Gears.
| Cylinder | 4 |
| HP | 55 |
| Capacity | 3680 CC |
| Steering | Single Drop Arm |
| Clutch | Dual / Single Clutch |
| Wheel | 4 WD |
| Lifting Capacity | 1800 kg |
| No. Of Cylinder | 4 |
| HP Category | 55 HP |
| Capacity CC | 3680 CC |
| Engine Rated RPM | 1850 RPM |
| Cooling | Water Cooled |
| Air Filter | Dry type Dual element |
| PTO HP | 46.8 |
| Type | Central shift , Full constant mesh |
| Clutch | Dual / Single Clutch |
| Gear Box | 8 Forward + 4 Reverse / 16 Forward + 4 Reverse |
| Battery | 12 V |
| Alternator | 40 Amp |
| Forward Speed | 2.7-30.7 Kmph (Standard Mode) 2.2-25.8 Kmph (T20 Mode) kmph |
| Reverse Speed | 4.0-14.4 Kmph (Standard Mode) 3.4-12.1 Kmph (T20 Mode) kmph |
| Brakes | Multi Plate Oil Immersed Disc Brake |
| Type | Mechanical/Power Steering (optional) |
| Steering Column | Single Drop Arm |
| Type | 540 Multi Speed Reverse PTO |
| RPM | 1810 |
| Capacity | 60 litre |
| Total Weight | 2410 KG |
| Wheel Base | 2255 MM |
| Overall Length | 3600 MM |
| Overall Width | 1890 MM |
| Ground Clearance | 430 MM |
| Turning Radius With Brakes | 3250 MM |
| Lifting Capacity | 1800 kg |
| 3 Point Linkage | ADDC |
| Wheel Drive | 4 WD |
| Front | 7.5 x 16 |
| Rear | 16.9 X 28/14.9x28 |
| Accessories | TOOL, TOPLINK, CANOPY, HOOK, BUMPHER, DRAWBAR |
| Warranty | 5000 Hour or 5 Year |
| Status | Launched |