| Frame | Surly 4130 Cromoly Steel. Ed Coated. Triple-Butted Main Triangle. TIG-Welded |
| Gears | -- |
| Rim | -- |
| Wheels | -- |
| Size | -- |
| Break | Disc Brake |
| Handlebar | -- |
| Front_suspension | -- |
| Rear_suspension | -- |
| Front_suspension | -- |
| Saddle | -- |
| Seat_post | 30.9mm |
| Pedals | -- |
| Tyres_tubes | 4.8 tires on 100mm rims |
| Derailleur | (front) Direct mount 34.9mm diameter |
| Tyres_tubes | 4.8 tires on 100mm rims |
| Weight | -- |
| Accessories | -- |
| Basket | clear |
| Bottle Stand | clear |
| Chain Cover | clear |
| Side Stand | clear |
| Trainer Wheels | clear |
| Fender | clear |
| Carrier | clear |
| Rear View Mirror | clear |
| Lock Belt | clear |
| Storage Box | clear |
| Seat Back Rest | clear |
| Mudguards | clear |
| Dress Guard | clear |