| Frame | Steel Oversized |
| Gears | -- |
| Rim | Steel 20H |
| Wheels | 14 x 1.95 |
| Size | 14 |
| Break | Steel Caliper Brake w/PP Levers |
| Handlebar | Steel BMX |
| Front_suspension | -- |
| Rear_suspension | -- |
| Front_suspension | -- |
| Saddle | -- |
| Seat_post | Steel, 25.4 X 220mm |
| Pedals | PP |
| Tyres_tubes | BMX 14 X 1.95" |
| Derailleur | -- |
| Tyres_tubes | BMX 14 X 1.95" |
| Weight | -- |
| Accessories | Training Wheel, Chain guard, Safety pads, Mudguards, Seat QR |
| Basket | clear |
| Bottle Stand | clear |
| Chain Cover | clear |
| Side Stand | clear |
| Trainer Wheels | clear |
| Fender | clear |
| Carrier | clear |
| Rear View Mirror | clear |
| Lock Belt | clear |
| Storage Box | clear |
| Seat Back Rest | clear |
| Mudguards | clear |
| Dress Guard | clear |