The TVS XL 100 is the entry-level model in the moped range and it is slotted below the Comfort and the Heavy Duty model. The XL 100 is a 100cc moped that is targeted towards the rural markets.
The overall design of the TVS XL 100 is simple and minimalistic and there are no fancy body panels on the moped. The front end features a round headlamp and body coloured mudguard. The moped gets a vertically mounted fuel tank with graphics. The footboard is wide and the side panels get the X 100 branding.
The TVS XL 100 gets a split seat design and large grab rail or a luggage rack at the rear. The exhaust muffler is finished in black colour and the engine head is finished in silver colour. The spoke wheels of the XL 100 render a classic look to the moped.
The TVS XL 100 is powered by a 99.7cc air-cooled, single-cylinder engine that produces a maximum power output of 4.3bhp at 6,000rpm and a peak torque of 6.5Nm at 3,500rpm. The engine is mated to a CVT gearbox.
The TVS XL 100 is designed to deliver impressive performance while carrying luggage. The moped can carry a maximum payload of 130kg. The engine is smooth and reliable and delivers the meat of the torque lower down the rpm.
The TVS xl 100 returns a best-in-class mileage of 67km/l. But under different kind of riding conditions with different payload weight, the moped will deliver an average mileage of 55-60km/l.
The TVS XL 100 come with a host of features such as a wide front platform, removable pillion seat, flat rear loading platform, silencer guard, attractive graphics, kick starter on the right side, centre stand for easy parking, large wheels and heavy-duty shock absorbers.
The TVS XL 100 is equipped with telescopic forks at the front and hydraulic shock absorbers at the rear. Braking duties are handled by drum units at both the ends with stainless steel cable. The kerb weight of the moped stands at just 80kg.
The TVS XL 100 is a workhorse and can haul a lot of weight and still delivers an impressive mileage. The overall design is also decent and the moped gets a host of features which improves its practicality. If you are a looking for a moped with features and good performance, the TVS XL 100 will do the job for you.
Yes, the TVS XL 100 is a very good moped for carrying luggage as it has a maximum payload capacity of 130kg.
The TVS XL 100 comes with a 4-litre fuel tank with 1.3-litre as reserve. The moped returns a mileage of around 60km/l.
|
31,437.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
46,791.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
58,550.00 Ex-Showroom Price
|
| Calliper Type | No |
| Front Brake Size | 80 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Telescopic spring type hydraulic |
| Front Tyre Size | 2.50 - 16 41L 6PR |
| Front Wheel Size | 16 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 100 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Swing arm with hydraulic shocks |
| Rear Tyre Size | 2.50 - 16 41L 6PR |
| Rear Wheel Size | 16 inch |
| Tyre Type | Tubed |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | -- |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Overall Height | 1,110 mm |
| Overall Length | 2,020 mm |
| Overall Width | 750 mm |
| Seat Height | 770 mm |
| Wheelbase | 1,215 mm |
| Bore | 51 mm |
| Clutch | Centrifugal Wet Type |
| Compression Ratio | -- |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 99.7 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Automatic |
| Ignition | Fly wheel magneto 12V, 90W |
| Max Power | 4.3 bhp @ 6,000 rpm |
| Maximum Torque | 6.5 Nm @ 3,500 rpm |
| No. of Gears | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 48 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 1 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | 240 Km |
| Fuel Tank Capacity | 4 litres |
| Mileage - ARAI | 60 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 1.3 litres |
| Top Speed | -- |
| Battery | Maintenance Free |
| Brake/Tail Light | 12V-5W |
| Braking System | SBT |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 12V-35/35W |
| Headlight Type | Bulb and Reflecctor |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | -- |
| Low Fuel Indicator | -- |
| Low Oil Indicator | -- |
| No. of Tripmeters | -- |
| Odometer | Analogue |
| Pass Light | No |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Kick Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | -- |
| Turn Signal | Yes |