The Suzuki Burgman Street is a premium 125cc scooter with a maxi-scooter design inspired from the globally sold Burgman series. The Burgman Street features a muscular front apron with integrated LED headlight and turn indicators. The scooter also gets a windscreen which complements the overall styling.
The Suzuki Burgman Street features a unique handlebar design inspired from the European design philosophy. The side profile of the scooter features a stubby exhaust muffler and the Burgman Street branding. The rear end of the scooter is sleek and features a stylish LED tail light.
The Suzuki Burgman Street draws power from a 124cc air-cooled, single-cylinder engine that produces 8.5bhp at 7,000rpm and 10.2Nm of torque at 5,000rpm. The engine is mated to a CVT gearbox.
The engine is refined and smooth and delivers a punchy performance. Despite the large proportions, the Burgman Street is a nimble scooter and handles the urban condition with utmost ease. The scooter can be flicked and zips through city traffic. The comfortable seating posture adds to the overall performance of the scooter.
The Suzuki Burgman Street is equipped with SEP (Suzuki Eco Performance) technology which returns an improved fuel economy. The scooter returns an average mileage of 50km/l under normal riding conditions.
The Suzuki Burgman Street comes equipped with a host of features such as an LED headlamp, digital instrument cluster, windscreen, front disc brake with CBS, storage pocket behind the front apron, multi-function key slot, mobile charging socket, 21.5-litre underseat storage and 2-litre glove box.
The Suzuki Burgman Street is equipped with telescopic forks at the front and hydraulic type shock absorber at the rear. Braking duties are handled by a disc at the front and drum unit at the rear. The fuel tank capacity stands at 5.6-litres while the kerb weight of the scooter stands at just 108kg.
The Suzuki Burgman Street is a sporty 125cc scooter with a unique maxi-scooter design. The fit and finish of the scooter is top notch and the smooth and reliable engine makes it an ideal scooter for the urban conditions. If you are looking for a sporty and feature-rich scooter, then you should definitely consider the Suzuki Burgman Street.
The Suzuki Burgman Street comes with a 21.5-litre underseat storage and also features a mobile charging socket.
|
72,672.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
91,870.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
95,208.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
95,270.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
97,471.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
99,058.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
101,473.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
109,434.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
117,870.00 Ex-Showroom Price
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | -- |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Tyre Size | 90/90 - 12 54J Tubeless |
| Front Wheel Size | 12 inch |
| Radial Tyres | -- |
| Rear Brake Size | -- |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Hydraulic Type |
| Rear Tyre Size | 90/100 - 10 54J Tubeless |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | -- |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 108 kg |
| Overall Height | 1,140 mm |
| Overall Length | 1,880 mm |
| Overall Width | 675 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1,265 mm |
| Bore | 52.4 mm |
| Clutch | -- |
| Compression Ratio | -- |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 124 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Automatic |
| Ignition | -- |
| Max Power | 8.6 bhp @ 7,000 rpm |
| Maximum Torque | 10.2 Nm @ 5,000 rpm |
| No. of Gears | -- |
| Spark Plugs | -- |
| Stroke | 57.4 mm |
| Transmission Type | CVT |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | -- |
| Fuel Tank Capacity | 5.6 litres |
| Mileage - ARAI | -- |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Top Speed | -- |
| Battery | Maintenance Free, 12V, 3Ah |
| Brake/Tail Light | LED Tail lamp |
| Braking System | CBS |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | -- |
| Headlight Type | LED Headlamp |
| Killswitch | -- |
| Low Battery Indicator | -- |
| Low Fuel Indicator | -- |
| Low Oil Indicator | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | -- |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | -- |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |