The Okinawa Praise is a premium electric scooter with a sporty design and a host of features. The overall design of the scooter is aggressive. Currently, the Okinawa Praise is the only premium scooter in the electric two-wheeler segment.
The front end of the Okinawa Praise features a muscular apron with integrated headlamp and DRLs. The handlebar gets integrated turn indicators with the dual-tone colour combination. The side profile of the scooter features muscular bodywork on the side apron. The exciting body graphics enhance the looks of the scooter.
The Okinawa Praise features a sleek tail section with an aluminium grab rail and a sharp tail light. The scooter also gets a pillion backrest to offer a smooth riding experience to the pillion. The seat is wide and spacious and the floorboard is also spacious.
The Okinawa Praise is equipped with a 1,000 Watt BLDC motor with a peak power output of 25,00 Watt. The motor draws power from a 72V/45 Ah battery. The battery can be charged in six to eight hours.
The scooter can reach a top speed of 75km/h in Turbo mode, 60km/h in Sporty mode and 35km/h in Economy mode.
The Okinawa Praise delivers a riding range of 170-200km on a single charge. But the riding range may vary depending on the riding conditions.
The Okinawa Praise comes loaded with a host of features such as led headlight, LED daytime running lights, digital instrument cluster, side stand sensor, keyless start and remote, CNC machine lever with brake adjustment and large boot space. Other features include mobile charging USB port, motor walking assistance, and central locking.
The electric scooter is equipped with telescopic forks at the front and double shocker with dual tube technology at the rear. Braking duties are handled by dual-discs at the front and a single disc at the rear. The scooter is equipped with stylish aluminium alloy wheel.
The Okinawa Praise is a premium electric scooter which sports a stylish design and comes equipped with a host of features. The performance is also impressive for an electric scooter and it delivers a decent riding range. If you are looking for a stylish and powerful electric scooter with good riding range, then the Okinawa Praise should be your choice.
The Okinawa Praise delivers a riding range of 170km to 200km on a single charge. But it may vary depending on the load and riding conditions.
The Okinawa Praise can be charged in six to eight hours.
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | -- |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic |
| Front Tyre Size | 90/90 - 12 tubeless tyres |
| Front Wheel Size | 12 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | -- |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Double shocker with dual tube technology |
| Rear Tyre Size | 90/90 - 12 tubeless tyres |
| Rear Wheel Size | 12 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | -- |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | -- |
| Overall Height | 1,150 mm |
| Overall Length | 1,970 mm |
| Overall Width | 745 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | -- |
| Battery warranty | 1 Year |
| Motor warranty | 2 Year |
| Battery capacity | 3.24 kWh |
| Battery charging time | 6-8 Hrs |
| Battery type | VRLA Battery |
| Carrying capacity | 150 kg |
| Charger output | Micro Charger with Auto Cut |
| Fast charging time | -- |
| Fuel Type | Electric |
| Max Power | 2,500 W |
| Max Torque | -- |
| Motor type | BLDC Motor (Waterproof) |
| Rated Power | 1000 W |
| Riding Range | 131 Km |
| Top Speed | 30-70 Kmph |
| Transmission | Automatic |
| Additional features | Keyless Entry and Remote, Find My Scooter Function, Mobile Charging USB Port, Motor Walk Assist(Front/Reverse Motion), Side Stand Sensor, Stylish Aluminium Alloy Wheel, Adjustable Brake Lever, Aluminu |
| Anti theft system | Yes |
| Artificial sound | No |
| Brake/Tail Light | LED Tail Light |
| Braking System | E-ABS |
| Central locking system | Yes |
| Clock | No |
| DRLs (Daytime running lights) | Yes |
| Front storage box | Yes |
| Geo fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Bulb Type | -- |
| Headlight Type | LED with DRL Function |
| Hill Assist | No |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Odometer | Digital |
| Parking assist | No |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Regenerative breaking | Yes |
| Reverse mode | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Start/stop button | Yes |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | Digital |
| Touch screen display | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |
| Under seat storage | Yes |
| USB charging port | Yes |