| Battery Capacity | 1.3 kWh |
| Battery IP Rating | IP65 |
| Battery Portability | 1 fixed battery - 1.3 kWh |
| Battery Type | Lead Acid |
| Charger Cost | No additional cost (Included in the vehicle price) |
| Charger Output | -- |
| Charger Type | Portable Charger |
| Charging Time (0-100%) | 6 hrs |
| Charging Time (0-80%) | -- |
| Fast Charger Cost | Not Applicable |
| Fast Charging Availability | No |
| Fast Charging Time (0-100%) | -- |
| Fast Charging Time (0-80%) | -- |
| No. Of Batteries | 1 |
| Portable Battery | No |
| Swappable Battery | No |
| Braking System | Standard |
| Caliper - Front | -- |
| Caliper - Rear | -- |
| Front Brake Size | -- |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Tyre Size | 3.00 - 10 |
| Front Wheel Size | 10 inch |
| Rear Brake Size | -- |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Tyre Size | 3.00 - 10 |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | -- |
| Wheel Type | Alloy |
| Carrying Capacity | 120 kg |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | -- |
| Overall Height | -- |
| Overall Length | -- |
| Overall Width | -- |
| Seat Height | -- |
| Seat Length | -- |
| Wheelbase | 1,235 mm |
| Battery Warranty | 3 year or 30,000 km |
| Motor Warranty | -- |
| Acceleration (0-40km/h) | -- |
| Acceleration (0-60 km/h) | -- |
| Fuel Type | Electric |
| Gradeability | -- |
| Max Power | 0.25 kW |
| Max Torque | -- |
| Motor IP Rating (Water & Dust Resistance) | -- |
| Motor Type | BLDC Hub |
| Rated Power | -- |
| Riding Modes | No |
| Riding Range | 70 km |
| Top Speed | 25 kmph |
| Transmission | Automatic |
| Water Wading Limit | -- |
| Chassis Type | -- |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Rear Suspension | Coil Spring |
| Rear Suspension Preload Adjuster | No |
| Additional Features | -- |
| Anti Theft System | -- |
| Artificial Sound | No |
| Average Speed | -- |
| Battery Status | -- |
| Boot Light | No |
| Brake/Tail Light | Halogen Bulb |
| Brightness Control | -- |
| Call/SMS Alerts | No |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Digital Display Type | -- |
| Display Size | -- |
| Distance to Empty | No |
| Document Storage | -- |
| DRLs (Daytime Running Lights) | No |
| Dual Lights | -- |
| Front Storage Box | No |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | -- |
| Hazard Warning Lights | -- |
| Headlight Type | Halogen Bulb |
| Helmet Hooks | -- |
| High Beam Indicator | Yes |
| Hill Assist | -- |
| Instrument Console | Digital |
| Keyless Lock/Unlock | -- |
| Kill Switch | -- |
| Live Charging Status | -- |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | -- |
| Mobile Phone Connectivity | No |
| Nearby Charging Stations | -- |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Parking Assist | -- |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Projector Headlamp | -- |
| Regenerative Braking | -- |
| Reverse Mode | -- |
| Side Stand Engine/Motor Cut-off | -- |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Self Start |
| Start/Stop Button | Yes |
| Touch Screen Display | No |
| Tow & Theft Notifications | -- |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Halogen Bulb |
| Under Seat Storage | -- |
| USB Charging Port | Yes |
| Vehicle Location Tracking | -- |
| Voice Assist | No |